Points Leaders  AKC Field Trials  AKC Hunting Tests   UKC Hunt Tests  Super Retriever Series  NAHRA  View Event Photo Albums



Cape Fear Retriever Club, Rocky Point, NC - 2013-12-06

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary John Thomas   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Bill Kennedy / John Lash

Judges Chad O'Brien / Tony Hunt

Judges Bob Agnor / Chad Jackson

Judges Bob Agnor / Chad Jackson

1st:  FC AFC RAGIN EYE OF THE STORM

1st:  FC AFC PATTONS BLAZEN ABBY MH

1st:  Peregrine Hawk's Red Lightning

1st:  Dancehall Dreamer

2nd:  FC SHOOTER'S SUPER CHIEF

2nd:  FC AFC RAGIN EYE OF THE STORM

2nd:  Mistral's Daughter JH

2nd:  STRAIGHT TO THE HEART-DAGGER

3rd:  AFC Holland Cliffs Nicole's Time

3rd:  Oppegaard's Kangaroo Calamity

3rd:  STRAIGHT TO THE HEART-DAGGER

3rd:  Seaside Shot In The Dark

4th:  FC AFC LAKE COUNTRYS MAC TIGER

4th:  Crosswind's Happy Enchilada

4th:  SMOKING SCOUT MH

4th:  DND Top Gun JH


South Louisiana Retriever Club, Norco, LA - 2013-12-06

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Bobby Boudet 985-789-1828   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Mark Sehon / Richard Wilke

Judges Joe Broyles / Gwen Jones

Judges Mark Littlejohn / Timmie Juneau

Judges Mark Littlejohn / Sylvia McClure

1st:  FC Albert Killer Leonard

1st:  AFC Bandit Boy's Winsome Wendy

1st:  HIGH SOCIETY'S BEWITCHED

1st:  KIRKWOOD'S ACE OF LONE STAR

2nd:  ATCHAFALAYA RIVER DAKOTA

2nd:  AFC WRS Bugs Black Mist

2nd:  B&D's Chocolate Mariah

2nd:  GRANDY PUT IT ALL ON BLACK

3rd:  FC AFC LANES LETS GET READY TO RUMBLE

3rd:  FC AFC COOLWATER'S KNOCKOUT

3rd:  Luke's Gal Sal

3rd:  HUNTER'S UPLAND MAVERICK MH

4th:  FC BAYOU TECHE BREES

4th:  FC AFC LANES LETS GET READY TO RUMBLE

4th:  T STREET TAMSIN

4th:  High Cotton's Lightning Bolt JH


Snowbird Retriever Club, Boston, GA - 2013-12-06

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Barbara Younglove 810-338-2667   |   View Full Official Results

  LIMITED ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Roy Morejon / Gerry Burmaster

Judges Martha Russell / Rita Jones

Judges Charles Hays / Nancy White

Judges Charles Hays / Bill Barwick

1st:  FC AFC FTCH AFTCH ADAMS ACRES MUDDY CREEK

1st:  FC HYFLY'N TURBO JET

1st:  World Famous Mr Friendly

1st:  AFC JORJA'S TARBABY TEMPEST

2nd:  FC AFC KPR'S WET WILLIE

2nd:  FC FTCH LAIRD'S CYNFUL WISDOM

2nd:  HARDSCRABBLE'S HURRICANE HARRY

2nd:  GRHRCH OAK POINT'S TRAVELING MAN MH

3rd:  FC AFC BLUENORTH'S ROCK HARD TEN MH WCX

3rd:  FC AFC WORLD FAMOUS ROSA BARKS

3rd:  Storm Flag Flyin

3rd:  Laird's Cynful Adventure

4th:  Hardscrabble Connecticut Yankee

4th:  FC AFC PATTON'S NATURAL BORN WORLD SHAKER

4th:  SEASIDE'S BIG EASY DRAGO

4th:  DOUBLE CREEK ALI'S DOUBLE AGENT QA2


San Diego Retriever and Trial Club, Niland, CA - 2013-12-06

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Susan Wing (619) 421-4566   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  John Schnidt / Dave Kirker

Judges Don Varchol / Carson Fallquist

Judges Lorna Kolstad / Kevin Rice

Judges Lorna Kolstad / Kevin Rice

1st:  FC DOTTIE RAY'S LEAGUE OF HER OWN

1st:  FC AFC Midnight Shooter III

1st:  GLEN LAKE F-ONE-O-WONDER

1st:  PINTAILS RED BARON

2nd:  FC BAYPOINT'S SHADES OF BLEU

2nd:  FC AFC Suncrest Quinoa

2nd:  JAZZTIME DELTA BLUES

2nd:  Little Bit Flashy

3rd:  BEAULIEU'S ESMERALDA

3rd:  NAFC FC AFC DOTTIE RAY'S IVY LEAGUE

3rd:  BEAULIEUS WATER WITCH

3rd:  Legacy's Emmitt's Carbon Copy

4th:  FC AFC Midnight Shooter III

4th:  FC AFC PORT COSTAS CHANTILLY LACE

4th:  Suncrest Jato Assist

4th:  IMMANUEL


Palmetto Retriever Club, Cheraw, SC - 2013-11-01

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Terry Cox 704 604-4808   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  James F. Rooney Jr. / Linda Harger

Judges Chris McCool / Martha McCool

Judges Barton P. Clark / Al Moroz

Judges Barton P. Clark / Al Moroz

1st:  FC AFC CANDLEWOODS SKYROCKET

1st:  ROCKY HOOK'S CAPE BRETON

1st:  GRAYCROFT'S DON'T TREAD ON ME

1st:  Ozzy's Fiddler

2nd:  NODAWAY VALLEY'S STAN THE MAN

2nd:  Oppegaard's Kangaroo Calamity

2nd:  SILVER STAR'S COWGIRL

2nd:  CONTRAILS SKY QUEEN

3rd:  FC AFC MITIMAT ROCK PAPER SCISSORS

3rd:  AFC WALENSIS' DEVIL MADE ME DO IT

3rd:  Dunn Hill's Riding The River

3rd:  Storm Flag Flyin

4th:  CK'S BLUE VELVET

4th:  FC AFC GUNSTOCK'S TOPSHELF SNAP DECISION

4th:  Canvasback Cypher

4th:  AFC JORJA'S TARBABY TEMPEST


Piney Woods Retriever Club , Manheim, TX - 2013-11-01

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Sheryl Widner 512-431-3595   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

 

 

Judges:  Dewitt Boice Jr. / James W. Burnett

Judges Bruce Bachert / Jeff Jenkins

Judges

Judges

1st:  FC HENFIELD'S ZOE

1st:  FC AFC WOLF CREEK CR SKEETER

1st: 

1st: 

2nd:  NFC FC TRUMARC'S DOT COME

2nd:  SANDMANS QUARTERBACK

2nd: 

2nd: 

3rd:  RUBY REDFISH MO'S MOUNTAIN GEM

3rd:  FC AFC TOPBRASS NO TIME TO PAWS

3rd: 

3rd: 

4th:  FC 3R'S CARBON CALIE

4th:  FC AFC RUFF RIVERS OASIS ON THE PLAINS

4th: 

4th: 


Southern Arizona Retriever Club, Niland, CA - 2013-11-01

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Charlene Koeth 818-249-0381   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Barry Cruickshank / Carson Fallquist

Judges William Daley / Rick Coats

Judges William Daley / Rick Coats

Judges Barry Cruickshank / Carson Fallquist

1st:  FC Utopian Sixteen Hands

1st:  FC AFC Suncrest Quinoa

1st:  BEAULIEUS WATER WITCH

1st:  Legacy's Emmitt's Carbon Copy

2nd:  FC LEICA II

2nd:  FC AFC GLEN LAKE F4D PHANTOM MH

2nd:  Buckshot Sir Galahad

2nd:  KIRKWOOD'S ACE OF LONE STAR

3rd:  FC AFC KIMBER VIII

3rd:  Prairiestorm Rich Rayasunshine

3rd:  King's Ransom XVIII

3rd:  SMOKE'N HIGH HEAT QA2

4th:  NFC FC WATERMARK'S RUNNING BACK

4th:  FC AFC LIL CHIN MUSIC

4th:  Dandy Andy Of Laurelhurst

4th:  IMMANUEL


Northwest Missouri Retriever Club , Centerview, MO - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Carol Seymour 816-217-5402   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Brooks Gibson / Tom Barrale

Judges Marty Fluke / Chuck Schweikert

Judges Jay Chesshir / Gordon Bell

Judges Jay Chesshir / Gordon Bell

1st:  FC AFC COOLWATER'S KNOCKOUT

1st:  AFC CANDLEWOOD WHAT IN BLUE BLAZES

1st:  Tug Boat VIII

1st:  Fine Line's Mustang Shelby

2nd:  FC AFC COOLWATER'S HAWKEYE LEGEND

2nd:  AFC PRAIRE FARM'S MIKE

2nd:  THE PIT BOSS

2nd:  Fine Line's Sympathy For The Devil

3rd:  FC FTCH BACKWATER'S BOOMER

3rd:  FC BLACKWATER'S LAST RESORT

3rd:  BLACKWATER'S ON THE MARK

3rd:  WILSON'S DUCKFARM GATOR-MAN

4th:  Magic Trick's Jack

4th:  AFC SPECIAL TOUCHS SATCHACRAZY BAILEYMAE MH

4th:  SIC'EM ON A CHICKEN

4th:  HR BALLY'S BEST BLONDE JOKE JH


Phoenix Retriever Club , Niland, CA - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Ruth Ann Aud 623-293-0732   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Ken Thorson / Jim Smith

Judges Judy Pond / Cynthia Tallman

Judges Judy Pond / Cynthia Tallman

Judges Ken Thorson / Jim Smith

1st:  FC SWEETIE'S EASY RIDER

1st:  FC AFC GO MARGO

1st:  High Fly'N Dixie

1st:  Little Bit Flashy

2nd:  NFC FC WATERMARK'S RUNNING BACK

2nd:  CLEARWATER'S NORTH STAR

2nd:  Buckshot Sir Galahad

2nd:  CHICA WILD AND SWEET

3rd:  AZNA'S BLUE ANGEL MEGAN

3rd:  FC FIREMARK RACKEM AND STACKEM CASEY

3rd:  Gridiron Creek Lady Antebellum

3rd:  KIRKWOOD'S ACE OF LONE STAR

4th:  FC AFC HUNTERSBEST SAPPHIRE JUBILEE MH

4th:  AZNA'S BLUE ANGEL MEGAN

4th:  BEAULIEUS WATER WITCH

4th:  SMOKE'N HIGH HEAT QA2


Tidewater Retriever Club, Farmville, VA - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Linda Downey 804-794-8212   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Rob Cherry / Lynn Budd

Judges Burke Earley / Jeff Bandel

Judges Mike Oppegaard / Woody Spong

Judges Mike Oppegaard / Woody Spong

1st:  FC AFC RAGIN EYE OF THE STORM

1st:  AFC CASTLERUN CHESTER OF SWEETHALL MH

1st:  TOPBRASS GOTTA LOVETT CD RA MH OA OAJ NF WCX QAA

1st:  STRAIGHT TO THE HEART-DAGGER

2nd:  FC AFC HUNTING CREEK CLASSY GIRL JH

2nd:  WATERMARK'S LISTEN TO LEFTY

2nd:  Stoney Knolls Shermans Nightmare

2nd:  His Majesty of Labrador Springs

3rd:  FC IN THE HUNTS BLAZING SADDLES

3rd:  AFC AGUSTA'S MAKIN BIRDIE AIN'T EZ

3rd:  CH REDLION'S NOTORIOUS WREN SH WDQ

3rd:  Mac's Sweet Eleanor Rose

4th:  TUGBOAT ANNIE SAILS AGAIN

4th:  PLEASANT RIVER BUFFLEHEAD

4th:  STRAIGHT TO THE HEART-DAGGER

4th:  Labrador Springs Black Cadillac


Women's Field Trial Club , Trappe, MD - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Priscilla Johnson 603 490 5855   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Jane Sutter / Malcolm Haith

Judges Sammie Thompson / Mike Coutu

Judges Linda Tobler / Tony Hunt

Judges Linda Tobler / Tony Hunt

1st:  FC SWIFT RIVERS NO PROBLEMS

1st:  FC AFC GREENWING TALL TIMBER

1st:  CK's Nemo O'Fox Hill Farm

1st:  Shadows Eve Surprise

2nd:  It Takes A Thief

2nd:  FC AFC Lil Mac's Black River Rabbit MH CGC CD RN

2nd:  High Voltage Diva Of Stony Creek

2nd:  MARANATHAS PROPHET TAKE IT TO THE LIMIT

3rd:  FC FORRY'S CHARMED ONE

3rd:  SALTY PAWS SPICE GIRL

3rd:  Mt Ararat Lpk Gus SH

3rd:  BEAVERDAM'S SECOND CHANCE

4th:  FC AFC GREENWING TALL TIMBER

4th:  SPURLAKE'S SEE YA LATER GATOR MH CGC CD RN QA2

4th:  Twin Pine's Unexpected Pleasure

4th:  Rammins Smooth As Butter


PRTA Pacific, Corning, CA - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Missy Bell 209 606-3114   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  William Petrovish / Chester Koeth

Judges Gary Ahlgren / James Dorobek

Judges Gary Ahlgren / James Dorobek

Judges Ken (Ole) Jackson / Robert Dahlheim

1st:  FC DOTTIE RAY'S LEAGUE OF HER OWN

1st:  FC AFC TEALCREEK PATTON'S SABER

1st:  AFC WOOD RIVERS MR BIG

1st:  SMOKIN HOT PANTS

2nd:  FC AFC WATERMARK'S THE BLACK PEARL

2nd:  FC AFC WATERMARK'S THE BLACK PEARL

2nd:  Buster Posey QA2

2nd:  Booty III

3rd:  FC AFC Moody's Medicine Man

3rd:  AFC KERRYBURKE'S MARSH MADNESS MH

3rd:  Griffin Creek's Sunrise Kate

3rd:  Lil Miss Carbon-Artemis

4th:  FC AFC AKSARBEN'S BLACK SKYY

4th:  TEALCREEK EASY RISER

4th:  UTAH'S ELITE MISSION FOR DUCKS

4th:  R AUNT STELL


Carolina Piedmont Retriever Club, Cheraw, SC - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Joe McNinch 864.270.5207   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Frank Kearney / Matt Hemphill

Judges Andrea Clark / Art Alexander

Judges Randy Whittaker / Mike Jiorle

Judges Randy Whittaker / Mike Jiorle

1st:  FC TREMBLIN EARTH'S COSMIC RIDER

1st:  FC AFC CANDLEWOODS SKYROCKET

1st:  Ramblecreeks Rumble Doll

1st:  RED SQUAD'S FIFTY CALIBER

2nd:  FC AFC PATTON'S NATURAL BORN WORLD SHAKER

2nd:  FC AFC DELPOND'S PINK CHAMPAGNE

2nd:  FC DELPOND'S AUNT JEMIMA

2nd:  Storm Flag Flyin

3rd:  CANDLEWOOD'S DAUGHTER OF THE GENERAL

3rd:  FC AFC BLUENORTH'S ROCK HARD TEN MH WCX

3rd:  SEASIDE'S BOSS OYSTER

3rd:  Blucollars Full Metal Jacket

4th:  FC AFC HICKORY STICK ELIZA

4th:  FC AFC CAROLINA'S HALF MOON

4th:  COLONIAL'S SURE BET

4th:  Primrose Ain't Wastin Time No More


Cajun Riviera Retriever Club , Lebeau, LA - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Maggie Brasseaux 337 296 3172   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Mike Boley / Ken Barton

Judges Bobby Farmer / Mark Sehon

Judges Austin Channel / Stephen Masley

Judges Austin Channel / Stephen Masley

1st:  FC BAYOU TECHE BREES

1st:  FC AFC Un Petit Peu Canaille

1st:  PRIZE AND CONNIE'S A'QUILLA' STAR

1st:  IRON WHEEL WORKING GIRL

2nd:  FC AFC Un Petit Peu Canaille

2nd:  TOVA'S HUNT EM UP

2nd:  STACKBARREL'S TAX MAN

2nd:  Brushy Creek's Simply Juice

3rd:  FC DOGWOODS FEAR FACTOR

3rd:  AFC FARGO'S TEXAS LEXUS

3rd:  Castile Creek's Izabella's Flying First Class

3rd:  FARMERS BEEN CONVINCED

4th:  AFC Blind Lake's Honky Tonk Gusto

4th:  FC AFC HILLTOP'S HIGH SOCIETY

4th:  EBA'S ALL MAXXED OUT

4th:  Farmer's Dynamo


Memphis Amateur Retriever Club, Hernando, MS - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Suzanne Medford 901-493-8995   |   View Full Official Results

  LIMITED ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Kyle Broussard / Cade Gentry

Judges Mike Crow / Tammy Bell

Judges Mark S. Ingram / Frank G. Barton III

Judges Walt Maki / Raymond Butts

1st:  FC AFC HENNINGERS SLICK N READY

1st:  FC AFC TRULINES WALLA WALLA SWEET

1st:  Magic Trick's Delbert

1st:  FOUR PONDS BLACK ROUGE

2nd:  FC AFC CANDLEWOODS LIFE IS A HIGHWAY

2nd:  ASHLAND'S VELVET ELVIS

2nd:  MOONSHADOW PLAY IT AGAIN MISTY

2nd:  Bad Boy Troy

3rd:  HRCH Doc's Rebel Rip MH

3rd:  AFC ROCKYTOP'S GIVE UP THE FUNK

3rd:  NORTH DAKOTA'S PRAIRIE MAGIC

3rd:  SR1391102

4th:  FC AFC DOMINATORS HIGH SPADE

4th:  GEMSTONE'S STIMULUS BAILOUT

4th:  Sml's True Grits

4th:  HUNTER'S UPLAND MAVERICK MH


Jacksonville Retriever Club, Williston, FL - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Joe Wattleworth 352-528-3032   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Robert Willow / Stephen Roegiers

Judges Donnie Fitzgerald / Robert Elias

Judges Wes Lee / Cheryl Richardson

Judges Wes Lee / Cheryl Richardson

1st:  FC Dunn Hill's User Friendly MH

1st:  FC AFC Great Bunns Of Fire

1st:  GOOD IDEA'S GIVE THEM NO EXCUSE

1st:  TWO FIVE ONE MCBUNN

2nd:  NFC FC AFC Seaside's Pelican Pete

2nd:  AFC GOLDBRIARS COPPER BULLET

2nd:  World Famous Mr Friendly

2nd:  Dancehall Dreamer

3rd:  FC CROW RIVERS LUCKY TO THE MAX

3rd:  FC AFC GOOD IDEA'S SECOND WIND

3rd:  THREE RIVERS ALL OUT BLITZ

3rd:  Daybreak Second In Command

4th:  FC MAPLE CREEK'S SPIRIT WARRIOR

4th:  FC AFC GOOD IDEA'S OUTTA SIGHT

4th:  LONGLEAF ANGUS

4th:  Ms Smartypants Mcbunn


Shreveport-Bossier Retriever Club, Waskom, TX - 2013-10-25

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Sarah Willett 903-935-5303   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

 

  DERBY

Judges:  Robby Bickley / Ted Shih

Judges James Ausmus / Nick Koumondouros

Judges

Judges Van Qualls / Charles Cottrell

1st:  FC AFC SAGON BLACK HAWK SHOT IN THE DARK

1st:  FC Vinwood's Merle Haggard

1st: 

1st:  Vinwood's Million Dollar Baby

2nd:  FC TRUMARC'S COMEDIENNE

2nd:  FC AFC PATTONS BLAZEN ABBY MH

2nd: 

2nd:  CALUMET'S SEVEN COME ELEVEN

3rd:  MILLS LEAN CUT GRADE A MAC QAA

3rd:  AFC Sureshot's Kidd Rock

3rd: 

3rd:  Grindstone Rock Star

4th:  FC SOROL GREEN RIVER INDIAN SCOUT

4th:  FC JAZZTIME MONTANA COWBOY

4th: 

4th:  CALUMET'S LUCK OF THE IRISH


North Florida Amateur Retriever Club, Miccosukee, FL - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Valerie Marks (850) 907-9435   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Carl Boteze / Rita Jones

Judges Wendy Bicknell / Donald Erickson

Judges Stephen O'Connell / Tom Dorroh

Judges Stephen O'Connell / Joe Altenburg

1st:  FC AFC CALCULATED RISK

1st:  AFC GOLDBRIARS COPPER BULLET

1st:  TAYLORLABS MIGHTY BRUIN

1st:  SMACKWATER'S COAST TO COAST

2nd:  AFC FTCH AFTCH Chasin the Czar of Riveroak

2nd:  Exallo's Henry

2nd:  TAYLORLAB'S SWEET CHEEKS

2nd:  Dottie Mcfizz

3rd:  AFC Good Idea's Texas Scratch

3rd:  FC AFC CANDLEWOOD'S COMMANDER AND CHIEF

3rd:  TAYLORLABS HOT CINNAMON BUNS

3rd:  KODA AT MY SIDE

4th:  FC AFC SON OF A PREACHER MAN

4th:  FC AFC Great Bunns Of Fire

4th:  THREE RIVERS ALL OUT BLITZ

4th:  AFC JORJA'S TARBABY TEMPEST


Lincoln Trail Retriever Club, Grahamville, KY - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Jeannie Garland   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Dennis Bath / Jan Bunn

Judges Rich Dresser / Lydia Fekula

Judges John Gassner / Frank Landry

Judges Ron Bradshaw / Jeff Saladin

1st:  NFC FC AFC WINDY CITY'S MIGHTY MOUSE

1st:  FC AFC TRULINES WALLA WALLA SWEET

1st:  Happy Hippie

1st:  Fine Line's Mustang Shelby

2nd:  FC AFC Tweed's Rough Rider

2nd:  ASHLAND'S VELVET ELVIS

2nd:  ENO RUN WILD HARE

2nd:  Riverwatch Louie 13th

3rd:  TAKE A CHANCE ON KC GRADY ROGUE

3rd:  SR12817808

3rd:  Knife River Gale Warning SH

3rd:  Bad Boy Troy

4th:  FC AFC FRESH SQUEEZED JUICE

4th:  SASSEVILLE'S MALLARD MUGGER

4th:  B&D's Chocolate Mariah

4th:  GEMSTONE'S SKYY BLUE


Del Bay Retriever Club, Elkton, MD - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Lyn Yelton 610-517-6307   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Nelson Sills / Bart Clark

Judges George Francis / Lois Gebrian

Judges Betsy Madden / George Metka

Judges Betsy Madden / George Metka

1st:  FC AFC DUCKBLIND'S REAL MCCOY

1st:  AFC CLEARED FOR TAKEOFF

1st:  ROUGHWATER'S MIDNIGHT EXPRESS SH

1st:  MARANATHAS PROPHET TAKE IT TO THE LIMIT

2nd:  FC AFC IRONWEEDS HI-BIRD SHOOTER MH MNH3

2nd:  FC RACIN' IN THE ROUGH

2nd:  GRASSE'S FULL THROTTLE

2nd:  CONTRAILS SKY QUEEN

3rd:  FC AFC PUNCH PUNCH

3rd:  FC BEAVERDAM'S MR. EARL

3rd:  PEDAL TO THE METAL

3rd:  MARANATHA'S PISMO MAKING WAVES JH

4th:  FC AFC TEXACO'S HIGH TESSE

4th:  AFC REBEL RIDGE BRACE FOR IMPACT

4th:  AFC TUCKED AWAY AT RIVER'S EDGE

4th:  REBEL RIDGE DARE TO SCARE


California South Coast Retriever Club, Lost Hills, CA - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Charlene Koeth 818 497-5237   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Linda Johnson / Carl Cook

Judges Dave Rowan / Dave Kirker

Judges Dave Rowan / Dave Kirker

Judges Linda Johnson / Carl Cook

1st:  FC AFC KIMBER VIII

1st:  FC AFC GO MARGO

1st:  GMPR DUFFYS JAZZED UP RIPPIN RUBY QA2

1st:  Lil Miss Carbon-Artemis

2nd:  SkyHigh's Cruisin' for a Bruisin'

2nd:  AZNA'S BLUE ANGEL MEGAN

2nd:  HELLS CANYON GHOST RIVER JEZEBEL QAA

2nd:  R AUNT STELL

3rd:  FC AFC CUDA'S NEGRA MODELO MH

3rd:  FC AFC TEALCREEK PATTON'S SABER

3rd:  Buckshot Sir Galahad

3rd:  SMOKE'N HIGH HEAT QA2

4th:  FC AFC PORT COSTAS CHANTILLY LACE

4th:  FC AFC Suncrest Quinoa

4th:  UTAH'S ELITE MISSION FOR DUCKS

4th:  KIRKWOOD'S ACE OF LONE STAR


Black Warrior Retriever Club, Greensboro, AL - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Butch Gregory (205) 394-4921   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Tripp Smith / Dave Barrow

Judges Gary Kavan / Mason Mayhue

Judges Gwen Jones / Ed Gipson

Judges Martha Kress / John Stacka

1st:  FC AFC CANDLEWOODS LIFE IS A HIGHWAY

1st:  FC AFC MERCY MERCY MERCY ME

1st:  Oatie's Diamond Someday

1st:  DRAKES BAY'S HOME RUN HITTER

2nd:  MAGIC TRICK'S MILES

2nd:  FC AFC CREEKSIDE MAGGIE J

2nd:  Riverwatch Yukon Gold

2nd:  FOUR PONDS BLACK ROUGE

3rd:  DUKE'S BAYOU BABE

3rd:  FC AFC CANDLEWOODS LIFE IS A HIGHWAY

3rd:  HIGH MILEAGE COPACETIC KID MH

3rd:  JUST SUNN' MY BUNS

4th:  FC AFC CANDLEWOODS SKYROCKET

4th:  NFTCH FTCH AFTCH FLATLANDS SLEDGEHAMMER

4th:  FC DUCK BUSTER'S RED BARRON

4th:  WINDCREST'S GAME ON


Sooner Retriever Club, Meeker, OK - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Russell Huffman 405-834-9822   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  O/H QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Lanier Fogg / Lou Magee

Judges Anna Calvert / Linda Noga

Judges Neil Cutsinger / Jo Burson

Judges Neil Cutsinger / Jo Burson

1st:  NAFC FC AFC TEXAS TROUBADOR

1st:  FC AFC HOCKLEY CREEK'S BIG HITTER

1st:  Poplar Forest One Lump Or Two

1st:  Here We Go Again II

2nd:  HRCH RANGER'S KEEPER SHOOTN' STRAIGHT

2nd:  FC AFC WOLF CREEK CR SKEETER

2nd:  HUBCAP'S MR. GOOD TIMES CHARLIE

2nd:  IRON WHEEL WORKING GIRL

3rd:  FC FARMER'S NO INSURANCE

3rd:  FC RICHLAND'S POWER GEM

3rd:  You May All Go To Hell, And I Will Go To Texas

3rd:  Brushy Creek's Simply Juice

4th:  FC DOGWOODS FEAR FACTOR

4th:  EZH'S Haughty Haley

4th:  T STREET TAMSIN

4th:  BEDAZZLED II


Northeast Tennessee Retriever Club, Bristol, TN - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Trudie Kuka 4232409060   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

 

  DERBY

Judges:  Newt Cropper / Wendy Buckler

Judges Donald Bovers / Shawn Graddy

Judges

Judges Donald Bovers / Shawn Graddy

1st:  AFC THE SUNDAY SWIMMER

1st:  FC AFC BLUENORTH'S ROCK HARD TEN MH WCX

1st: 

1st:  Primrose Ain't Wastin Time No More

2nd:  FC PEAKEBROOK'S BRAWNY FORCE

2nd:  FC AFC MAPLE CREEK'S MATTIE MAE

2nd: 

2nd:  Goldstar Steadfast Nathan

3rd:  NAFC FC AFC CODY CUT A LEAN GRADE

3rd:  AFC OTCH TOPBRASS CALEB UD

3rd: 

3rd:  TROUBLESOME ONLY MOVES AT NIGHT

4th:  AFC WALENSIS' DEVIL MADE ME DO IT

4th:  FC SEASIDE'S ROGUE WARRIOR

4th: 

4th:  Lock Five's Shake Shake Shake


Kansas City Retriever Club, Sedalia, MO - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Joanne Wilbanks 816-442-7376   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Missy Bell / Ken Reed

Judges Jason Fleming / Mike Enmon

Judges Jack Stevens / Greg Cross

Judges Jack Stevens / Greg Cross

1st:  FC AFC COOLWATER'S KNOCKOUT

1st:  FC AFC WATERMARKS PF COAL-FIRED AND COOKIN

1st:  SHADY HILL CANDLEWOOD HANK

1st:  Horsetooth's Willie T Wiffic

2nd:  FC AFC WATERMARK'S BB STANDING OVATION

2nd:  FC AFC BIG ALFONSE CAPONE OF MO-KAN

2nd:  Candlewood Jethro Gibbs

2nd:  R&D MR. BOJANGLES

3rd:  KICKAPOO'S BLACK GOLD

3rd:  AFC PRAIRE FARM'S MIKE

3rd:  BLACKWATER'S ON THE MARK

3rd:  Big Gun Angus

4th:  FC AFC BY GOLDEN PONDS LEGACY

4th:  FC AFC COOLWATER'S HAWKEYE LEGEND

4th:  ZOOM'S VIKING WARRIOR

4th:  MUDSLINGER'S AMAZING VISION


Down East Hunting Retriever Club, Rocky Point, NC - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Gwen Pleasant 919-894-1239   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Charlie Hayden / Swinton Anderson

Judges Katie Gutermuth / Roy Morejon

Judges Bruce Koonce / Burke Earley

Judges Bruce Koonce / Burke Earley

1st:  FC AFC RAGIN EYE OF THE STORM

1st:  AFC HRCH DRAKE'S WEST BAY WIDGEON MH

1st:  B2R RIGHT TURN CLYDE MH QAA

1st:  Lil Bit's Tete De Cuvee

2nd:  FC AFC REV BLU GENES

2nd:  FC AFC COUNTERPOINT'S SIDEKICK

2nd:  SHADY PINE'S KING COLE OF DARE MH

2nd:  Clark's Rising Sun

3rd:  FC AFC COUNTERPOINT'S SIDEKICK

3rd:  BRINK'S CHOCOLATE CANDY

3rd:  STRAIGHT TO THE HEART-DAGGER

3rd:  BRINK'S BUSTER BROWN

4th:  FC SHOOTER'S SUPER CHIEF

4th:  AFC PLOURDE'S MISS EBONY

4th:  BLACK RIVER'S SHARP SHOOTING BABE

4th:  SPIRIT OF THE IRON DRUID


Port Arthur Retriever Club, Hamshire, TX - 2013-10-18

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Chilton Miles III (409) 781-8298   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Kevin Savio / Bob Starford

Judges Jerry Younglove / Mike Whorton

Judges John Mathis / Stan Richardson

Judges John Mathis / Stan Richardson

1st:  FC AFC TIP FROM A GYPSY

1st:  AFC WRS Bugs Black Mist

1st:  LANE'S THRILLA N MANILLA

1st:  AFC TRUMARC'S MAVIS

2nd:  FC CAJUN COUNTRY CRYSTAL

2nd:  Seaside's You're So Vain

2nd:  PRIZE AND CONNIE'S A'QUILLA' STAR

2nd:  My Rock's Third Day Risen

3rd:  FC HENFIELD'S ZOE

3rd:  FC AFC BAYOU TECHE EYE ON THE BALL

3rd:  Lotta Tyme For Blue

3rd:  Vinwood's Million Dollar Baby

4th:  AFC FARGO'S TEXAS LEXUS

4th:  AFC FARGO'S TEXAS LEXUS

4th:  STACKBARREL'S TAX MAN

4th:  FEN WEEZER'S SMOKEN TEQUILLA


Sunflower Retriever Club DQ, Hazelton, KS - 2013-10-12

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Kathie Sinclair   |   View Full Official Results

 

 

  QUALIFYING

  DERBY

Judges: 

Judges

Judges Tom Traylor / Terry Claycamp

Judges Tom Traylor / Terry Claycamp

1st: 

1st: 

1st:  Mobetta's Lake Ryder QAA

1st:  FIVE STAR PATTON'S ATTACK

2nd: 

2nd: 

2nd:  HR Zenda's Wild Card Miley Raye SH QAA

2nd:  CK'S SNEAK

3rd: 

3rd: 

3rd:  CHISHOLM TRAIL'S CROSSFIRE SOPHIE

3rd:  WBF'S MAN ON THE STAND QA2

4th: 

4th: 

4th:  HUFFMAN'S KING TITON MH

4th:  THISTLE ROCKS NEW KID ON THE BLOCK


Montgomery Retriever Club, Greensboro, AL - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Mike Crow 334 495-1152   |   View Full Official Results

  LIMITED ALL-AGE

  O/H AMATEUR

 

  DERBY

Judges:  Dave Seivert / Bob Willow

Judges Brandon Edmonston / Vernon Hathcock

Judges

Judges

1st:  FC AFC MERCY MERCY MERCY ME

1st:  FC AFC SEASIDE'S KINGFISH

1st: 

1st:  NORTH DAKOTA'S PRAIRIE MAGIC

2nd:  GEMSTONE'S STIMULUS BAILOUT

2nd:  FC AFC CANDLEWOODS LIFE IS A HIGHWAY

2nd: 

2nd:  WINDCREST'S GAME ON

3rd:  FC MAGIC TRICKS AUTUMN CREEK TAZZ

3rd:  BRONX BOMBER II

3rd: 

3rd:  KEENO'S RINGO

4th:  FC MOODYS JUMPIN JACK FLASH

4th:  FC MOODYS NITZ

4th: 

4th:  RED SQUAD'S FIFTY CALIBER


North Texas Retriever Club, Springer, OK - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Judy Aycock 940-367-5466   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

 

 

Judges:  Rick Anderson / David Didier

Judges Kevin Savio / Bob Starford

Judges

Judges

1st:  NAFC FC AFC TEXAS TROUBADOR

1st:  FC AFC HILLTOP'S HIGH SOCIETY

1st: 

1st: 

2nd:  FC AFC BAYOU TECHE EYE ON THE BALL

2nd:  FC WATERMARK'S MISTER CANDLEWOOD

2nd: 

2nd: 

3rd:  FC AFC DOMINATOR BOOTS SHE WORTH IT

3rd:  TRUMARC'S GYMNAST

3rd: 

3rd: 

4th:  SNAKE CHARMER III

4th:  FC AFC PATTONS BLAZEN ABBY MH

4th: 

4th: 


Southwest Georgia Retriever Club, Americus, GA - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Terri Curtis 715-495-5455   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

 

  DERBY

Judges:  Chuck Kimbrel / Wes Lee

Judges Clint Joyner / Wayne Moore

Judges

Judges Wilson (Bubba) Joiner III / Robert (Bert) Windham

1st:  FC AFC SARA'S BLUE STREAK

1st:  FC AFC HARDSCRABBLES POWDER MY BUNS

1st: 

1st:  SMACKWATER'S COAST TO COAST

2nd:  GRASSY CREEK'S JAGER

2nd:  FC PEAKEBROOK'S BRAWNY FORCE

2nd: 

2nd:  CANDLEWOOD'S PACEMAKER

3rd:  NFC FC AFC Seaside's Pelican Pete

3rd:  TABLE ROCK'S REAL MCCOY

3rd: 

3rd:  K-Jo's The Lady Packs A Punch

4th:  FC AFC MACHTHREE'S EDGE

4th:  FC MAPLE CREEK'S SPIRIT WARRIOR

4th: 

4th:  Daybreak Second In Command


Mississippi Valley Retriever Club, Weldon Springs, MO - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Tom Barrale 314-799-4776   |   View Full Official Results

  LIMITED ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Scott Carruth / Stephen Ritter

Judges John Parrott / Tom Bogusky

Judges Andy Whiteley / Joe Struckhoff

Judges Jeanne Garland / Sasha Josipovic

1st:  FC ROCK RIVER BENJAMIN

1st:  AFC CHOCO LICKITY-SPLIT

1st:  MEDICINE WOMAN MH QA2

1st:  Fine Line's Sympathy For The Devil

2nd:  COOLWATER'S READY AIM FIRE

2nd:  FC AFC ATLASTA WINNER

2nd:  MPK's Katy Bar The Door

2nd:  CALUMET'S LUCK OF THE IRISH

3rd:  FC AFC COOLWATER'S KNOCKOUT

3rd:  FC AFC WESTWOODS IRON MAN

3rd:  Dealing On Mozingo Lake MH

3rd:  Bad Boy Troy

4th:  BO FORD'S FULL BIRD COLONEL

4th:  FC AFC Atlastastar

4th:  SANTA FE'S ROAD RAGE MH QAA

4th:  CALUMET'S SEVEN COME ELEVEN


Southern California Retriever Club, Lost Hills, CA - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Charlene Koeth 818-249-0381   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Pete Goodale / Rich Pingatore

Judges Steve Kompf / Florence Sloan

Judges Jewell Easter / Laura Stone

Judges Jewell Easter / Laura Stone

1st:  FC AFC Suncrest Quinoa

1st:  FC AFC Suncrest Quinoa

1st:  TIGER MTN'S PALE RIDER

1st:  MORDHA'S IRONWOOD INTREPID JH

2nd:  FC AFC TEALCREEK PATTON'S SABER

2nd:  SUNCREST WINTER RYE

2nd:  Take The Narrow Road

2nd:  SMOKIN HOT PANTS

3rd:  AFC DREAMER'S DIAMOND SOLITAIRE

3rd:  AFC DREAMER'S DIAMOND SOLITAIRE

3rd:  UTAH'S ELITE MISSION FOR DUCKS

3rd:  KIRKWOOD'S ACE OF LONE STAR

4th:  FC CITORI'S ALMA MATER

4th:  FC AFC LIL CHIN MUSIC

4th:  THE PURSUIT OF EXCELLENCE

4th:  R AUNT STELL


Acadiana Retriever Club, Washington, LA - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Lee Jolley (337)984-7605   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Gary R. McIlwain / Bobby Farmer

Judges Joe Broyles / John Broussard

Judges Troy L. Murray / Steve Penny

Judges Troy L. Murray / Steve Penny

1st:  FC AFC LANES LETS GET READY TO RUMBLE

1st:  AFC FARGO'S TEXAS LEXUS

1st:  BAYOU TECHE BIG MIKE

1st:  Farmer's Dynamo

2nd:  FC CAJUN COUNTRY CRYSTAL

2nd:  AFC HR CREOLE'S LOUP-GAROU MH MNH

2nd:  AFC RAWHIDE'S ROWDY TRAIL BOSS

2nd:  SANDJACK'S SUMMER SHADE

3rd:  GRAY'S CREEK HIGH DOLLAR RIDE

3rd:  AFC WRS Bugs Black Mist

3rd:  CANDLEWOOD'S GOTTA BE A RAGIN CAJUN SH

3rd:  Chevy Runs Deep

4th:  FC RICHLAND'S POWER GEM

4th:  GRAY'S CREEK HIGH DOLLAR RIDE

4th:  Maggie's Little Mini Me Tiffany

4th: 


Maryland Retriever Club, Powelville, MD - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Robert Dougherty 301-798-2220   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Alvin Hatcher / John Lash

Judges Dave Barrow / Bill Booker

Judges Barb Radtke / Andrew Kenneally

Judges Barb Radtke / Andrew Kenneally

1st:  FC AFC CROPPER'S GET SUM

1st:  FC AFC REV BLU GENES

1st:  ROUGHWATER'S MIDNIGHT EXPRESS SH

1st:  Renegade's Aegis Missile To The Mark

2nd:  FC Beaverdam's Blockbuster

2nd:  FC AFC GREENWING TALL TIMBER

2nd:  NOMAD'S WATCH N LEARN

2nd:  REBEL RIDGE DARE TO SCARE

3rd:  CASTLEBAY'S MAXXIMUM GENES

3rd:  FC AFC ARAN ISLAND'S FINNEGAN

3rd:  Marjohn's Super Tanker

3rd:  CONTRAILS SKY QUEEN

4th:  SPURLAKE'S SEE YA LATER GATOR MH CGC CD RN QA2

4th:  FC AFC REBEL RIDGE'S DEVILS LUCK MH

4th:  Marjohn's Super Tanker

4th:  MARANATHAS PROPHET TAKE IT TO THE LIMIT


Blue Ridge Retriever Club , Emporia, VA - 2013-10-11

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Nancy Thomas 540-588-5769   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Bev Burns / Ed Haskins

Judges Grayson Kelley / Charles Beardon

Judges Bruce Brown / Paige Jones

Judges Bruce Brown / Monte French

1st:  FC SHOOTER'S SUPER CHIEF

1st:  FC AFC COUNTERPOINT'S SIDEKICK

1st:  B2R RIGHT TURN CLYDE MH QAA

1st:  BRINK'S BUSTER BROWN

2nd:  FC AFC COUNTERPOINT'S SIDEKICK

2nd:  LOOSE GOOSE GONE WILD

2nd:  COSTA'S DEL MAR MH

2nd:  Labrador Springs Black Cadillac

3rd:  AFC HOLLAND CLIFFS TROPICAL STORM

3rd:  AFC AGUSTA'S MAKIN BIRDIE AIN'T EZ

3rd:  HILLCREST SURVIVOR

3rd:  TWO FIVE ONE MCBUNN

4th:  FC Ashland's Annabella

4th:  FC AFC RAGIN EYE OF THE STORM

4th:  Traits Acquired Of Prime Performance

4th:  LONE LOLA'S NAPOLEON DYNAMITE


American Amateur Retriever Club, Wilmington, IL - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Mary McGinnis 309 824 3463   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  O/H QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Susan Bledsoe / Kurt Turner

Judges Doug Main / Tom Bogusky

Judges Doug Main / Vicki Worthington

Judges Susan Bledsoe / Kurt Turner

1st:  FC AFC Great Bunns Of Fire

1st:  AFC BROOKDALE EBONSTAR SPICE

1st:  TURKEY CREEKS SIMON SEZ

1st:  HUNTER'S UPLAND MAVERICK MH

2nd:  NAFC FC AFC HARDSCRABBLE ROXIE MCBUNN

2nd:  FC AFC SEASIDE'S KINGFISH

2nd:  AFC JORJA'S TARBABY TEMPEST

2nd:  Bay Blue's Indigo Girl

3rd:  FC AFC TEQUILLA'S HOT TAMALE

3rd:  FC AFC WESTWOODS IRON MAN

3rd:  HR HURRICANE CREEK'S MARATHON MAN UD MH WCX

3rd:  MOLLY MCBUNN

4th:  FC AFC JET BLACK BUSTIN THRU THE BRUSH MH

4th:  AFC CANDLEWOOD WHAT IN BLUE BLAZES

4th:  FIELD OF DREAMS CAN'T KICK THE HABIT

4th:  AFC JORJA'S TARBABY TEMPEST


Rockwall Retriever Club DQ, Rockwall, TX - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Anna Curry 214-616-3717   |   View Full Official Results

 

 

  QUALIFYING

  DERBY

Judges: 

Judges

Judges Scott Carruth / William Schubert

Judges Scott Carruth / William Schubert

1st: 

1st: 

1st:  AFC RAWHIDE'S ROWDY TRAIL BOSS

1st:  AFC TRUMARC'S MAVIS

2nd: 

2nd: 

2nd:  FC WHITEWATER KLONDIKE FRANCHISE QA2

2nd:  Revitt Up Riptide Warrior

3rd: 

3rd: 

3rd:  Revitt Up Riptide Warrior

3rd:  Revitt Up Riptide Warrior

4th: 

4th: 

4th:  JULIENNE'S CAPROCK FORD

4th:  FEN WEEZER'S SMOKEN TEQUILLA


Tar Heel Retriever Club, Snow Hill, NC - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Jeff Telander 919-618-8094   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Martha McCool / Anna Curry

Judges Lynne DuBose / William Sligh

Judges Mac DuBose / Penn Cox

Judges

1st:  FC AFC LAKE COUNTRYS COLD CASH

1st:  FC AFC COUNTERPOINT'S SIDEKICK

1st:  LAKE COUNTRY LACY LADY

1st:  STRAIGHT TO THE HEART-DAGGER

2nd:  FC AFC RAGIN EYE OF THE STORM

2nd:  AFC AGUSTA'S MAKIN BIRDIE AIN'T EZ

2nd:  Mistral's Daughter JH

2nd:  BRINK'S BUSTER BROWN

3rd:  NFC FC AFC ROBBER'S STRAY BULLET

3rd:  FC SHOOTER'S SUPER CHIEF

3rd:  CAROLINAS JUMP IN GIN MH

3rd:  Ms Smartypants Mcbunn

4th:  HIBANKS ZIM PROFESSIONAL HUNTER

4th:  TEXAS CASH IV

4th:  SOUTHERN SCOUNDREL OF WESTWIND

4th:  Dancehall Dreamer


Northern California Retriever Club, Oakdale, CA - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Jim Gerhold209-848-4768   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Joe Beitler / Rick Coats

Judges Carol Sealock / Tom Vaughn

Judges Carol Sealock / Tom Vaughn

Judges Suzanne Burr / Rick Coats

1st:  NFTCH NAFTCH FC AFC NIGHTWINGS MARSH LEADER

1st:  FC AFC LIL CHIN MUSIC

1st:  Take The Narrow Road

1st:  Little Bit Flashy

2nd:  FC AFC FLYWAY'S LONG TALL SALLY

2nd:  FLYWAY'S CHESTER B-GONE

2nd:  HARNEY HILL CAVU

2nd:  KIRKWOOD'S ACE OF LONE STAR

3rd:  FC CITORI'S ALMA MATER

3rd:  FC AFC CUDA'S NEGRA MODELO MH

3rd:  Buster Posey QA2

3rd:  SMOKE'N HIGH HEAT QA2

4th:  FC AFC WATERMARK'S THE BLACK PEARL

4th:  FC FIVE STAR GENERAL MACARTHUR

4th:  FEAR THE BEARD

4th:  CITORI'S NO BAILOUT


Bluebonnet Retriever Club, Anderson, TX - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Susan Caire 936-419-6730   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

 

 

Judges:  Ted Shih / Terry Rotschafer

Judges David Didier / Lauren Hays

Judges

Judges

1st:  SOUTHAMPTON'S OVERRIDE

1st:  FC AFC LANES LETS GET READY TO RUMBLE

1st: 

1st: 

2nd:  FC AFC HILLTOP'S HIGH SOCIETY

2nd:  TRUMARC'S GYMNAST

2nd: 

2nd: 

3rd:  FC AFC TIP FROM A GYPSY

3rd:  AFC FARGO'S TEXAS LEXUS

3rd: 

3rd: 

4th:  AFC FARGO'S TEXAS LEXUS

4th:  FC AFC HOCKLEY CREEK'S BIG HITTER

4th: 

4th: 


Bluegrass Retriever Club DQ, Grahamville, KY - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Denise Turner 502-939-6142   |   View Full Official Results

 

 

  QUALIFYING

  DERBY

Judges: 

Judges

Judges Brooks Gibson / Jon Butler

Judges Brooks Gibson / Jon Butler

1st: 

1st: 

1st:  Tall Oaks Desire To Go

1st:  TROUBLESOME ONLY MOVES AT NIGHT

2nd: 

2nd: 

2nd:  ROUGH CREEK'S ROCK OF ALL AGES

2nd:  KEENO'S RINGO

3rd: 

3rd: 

3rd:  B&D's Chocolate Mariah

3rd:  TALL OAKS AGED TO PERFECTION

4th: 

4th: 

4th:  Long Train A Runn'In

4th:  Troublesome Captain Call


The Labrador Retriever Club, Onaway, MI - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Nancy Fraser 810-571-0991   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  John Unbehaun / Peter Ketola

Judges Randy Spangler / Gerry Burmaster

Judges Jim Dorobek / Cameron Johnson

Judges Cameron Johnson / Jim Dorobek

1st:  FC SUGAR MILL'S HIWOOD CAPROCK

1st:  FC AFC AFTCH JAYBAR AMERICAN IDOL

1st:  RPM Sas

1st:  OLDSQUAW'S HANDSOME HARRY

2nd:  COACH LANDRY'S PLAYBOOK

2nd:  FC AFC FTCH AFTCH ADAMS ACRES MUDDY CREEK

2nd:  Windy City's Night Rider

2nd:  PINEHURST'S COOL YOUR JETS

3rd:  FC AFC Tweed's Rough Rider

3rd:  Madam Titans Touch Of Chaos

3rd:  Fraser's True Grit

3rd:  Jb's Bluewing Of Three Points

4th:  Windy City's Bird Chaser

4th:  FC AFC WINDY CITY'S SPRINGTIME

4th:  RIMFIRES TAKA CHANCE

4th:  Pinehurst's Two Fisted Tango


Chattanooga Retriever Club, Birchwood, TN - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Keith Griffith 423-421-8531   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Greg Seddon / Van Qualls

Judges Ginny Sislane / Lee Buckler

Judges Dave Kress / Erin O'Brien Wortham

Judges Marty Kress / Erin O'Brien Wortham

1st:  FC AFC HARDSCRABBLES POWDER MY BUNS

1st:  FC AFC GOOD IDEA'S SECOND WIND

1st:  TAYLOR MADE FOR BLUE

1st:  Truline's Easter Lily

2nd:  FC BLUEGOOSE'S PASSION FOR JAZZ

2nd:  FC SEE JANE RUN FOR BLUE

2nd:  HAWKEYE'S SEASIDE JOURNEY

2nd:  Goldstar Steadfast Nathan

3rd:  FC AFC KPR'S WET WILLIE

3rd:  OTCH Salt Marsh Ready Aim Flyer UDX

3rd:  CANDLEWOOD'S ONCE IN A BLUE MOON

3rd:  AKUK'S LITTLE BIT

4th:  FC AFC MAPLE CREEK'S MATTIE MAE

4th:  MIRELMAN'S REMI

4th:  Topend's A New Dog's Movin' In

4th:  SMACKWATER'S COAST TO COAST


Topeka Retriever Club, Lebo, KS - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Susan Lagergren, 27 W 109TH ST, KANSAS CITY, MO 64114   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Judi Carter / Michael Coutu

Judges Vern Hasenbank / James Hurst

Judges David Colwell / Debbie Bohnsack

Judges David Colwell / Randy Bohnsack

1st:  FC WING MAGIC'S STANDPIPE MOON

1st:  FC AFC BIG ALFONSE CAPONE OF MO-KAN

1st:  Knockout's Pop Rocks

1st:  WILSON'S DUCKFARM GATOR-MAN

2nd:  FC TUCKER COPY OF CARBON

2nd:  FC AFC FAT CITY PACER

2nd:  MAGIC'S LIL TOO HOT TO HANDLE

2nd:  VISIONS HIGH RES CARRIES THE GOODS

3rd:  FC 3R'S CARBON CALIE

3rd:  EZH'S Haughty Haley

3rd:  BLACKWATER'S ON THE MARK

3rd:  BUCK CREEK'S ALBERTA CLIPPER

4th:  FC AFC FISH RIVER'S OUT OF THE PARK

4th:  AFC ATTA BOY BLUE

4th:  PEARL'S VISION OF MONTANA CLEAR SKY

4th:  MUDSLINGER'S AMAZING VISION


Lincoln Trail Retriever Club DQ, Grahamville, KY - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Jeanne Garland 636-398-8600   |   View Full Official Results

 

 

  QUALIFYING

  DERBY

Judges: 

Judges

Judges John Brunjes / Drew Harris

Judges Jackie McKay / Colin Pennington

1st: 

1st: 

1st:  Long Train A Runn'In

1st:  Dogwoods Paddle Faster River Music

2nd: 

2nd: 

2nd:  FC RIPARIAN WINDFALL

2nd:  TALL OAKS AGED TO PERFECTION

3rd: 

3rd: 

3rd:  Tall Oaks Desire To Go

3rd:  KEENO'S RINGO

4th: 

4th: 

4th:  B&D's Chocolate Mariah

4th:  MOONSTONES PHILLIE PHANATIC


Metro Alliance Retriever Club DQ, Ravenna, TX - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Alice Carruth 903-640-0097   |   View Full Official Results

 

 

  QUALIFYING

  DERBY

Judges: 

Judges

Judges Jan Burnett / JW Burnett

Judges Jan Burnett / JW Burnett

1st: 

1st: 

1st:  HRCH STORY'S SOMETHING TO TALK ABOUT MH

1st:  EBA'S ALL MAXXED OUT

2nd: 

2nd: 

2nd:  Sweetwater's Cashed Out DD

2nd:  AFC TRUMARC'S MAVIS

3rd: 

3rd: 

3rd:  AFC RAWHIDE'S ROWDY TRAIL BOSS

3rd:  Slackwater's Callin In The Big Guns

4th: 

4th: 

4th:  Catch'Er If You Can

4th:  BAKBAY SUPERNOVA MH QA2


Long Island Retriever Club , Winslow, NJ - 2013-10-04

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Fred Hallett 516 384 0853   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  AMATEUR

  QUALIFYING

  DERBY

Judges:  Bill Davis / Van Ames

Judges Elizabeth Jerome / Marston Jones

Judges Sandra Stiger / Tom Ritchotte

Judges Sandra Stiger / Tom Ritchotte

1st:  FC WINGOVER'S PEDRO II

1st:  FC AFC PUNCH PUNCH

1st:  PAWSCIENDA'S RED STRYKER

1st:  DOUBLE CREEK ALI'S DOUBLE AGENT QA2

2nd:  FC AFC TEXACO'S HIGH TESSE

2nd:  FC AFC TEXACO'S HIGH TESSE

2nd:  Secret Ponds Fast Phillie

2nd:  Dry Creek's One Slick Grifter

3rd:  FC AFC PUNCH PUNCH

3rd:  FC AFC HIGH PEAK REBEL RIDGE'S OUTLAW

3rd:  GLACIER EXPRESS

3rd:  SPEED WITCH EXPRESS

4th:  FC RACIN' IN THE ROUGH

4th:  AFC LUCKY TIMES

4th:  King Simba Of Hope Springs SH

4th:  JJ'S CODA CONDUCK


Michiana Retriever Club, Wilmington, IL - 2013-09-27

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Shelby Byers 219-313-3103   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

 

 

  DERBY

Judges:  John Stracka / Fred Kampo

Judges

Judges

Judges Anne Weaver-Judas / Adam Popa

1st:  NAFC FC AFC HARDSCRABBLE ROXIE MCBUNN

1st: 

1st: 

1st:  Field Of Dreams Lone Ranger

2nd:  FC AFC LUBYS AND WHITEWATERS PIRATES JEWEL

2nd: 

2nd: 

2nd:  CALUMET'S SEVEN COME ELEVEN

3rd:  FC Bluegoose's Morning Mist

3rd: 

3rd: 

3rd:  DRAKES BAY'S HOME RUN HITTER

4th:  NFC FC AFC WINDY CITY'S MIGHTY MOUSE

4th: 

4th: 

4th:  Windy City's Lone Ranger


Chippewa Valley Retriever Club, Mondovi, WI - 2013-09-27

Event Type: AKC Field Trial    |   Event Secretary Scott Robbie 715-425-6878   |   View Full Official Results

  OPEN ALL-AGE

  O/H AMATEUR

 

  DERBY

Judges:  Sue Westlake / Louie Churak

Judges Linda Tobler / Mike Peters

Judges

Judges Fred Krause / Bruce Peterson

1st:  FC ROAD WARRIORS DIETER BROCK

1st:  Truckee's Creek Raider

1st: 

1st:  CANDLEWOOD'S PACEMAKER

2nd:  FC DOMINATOR'S AUTUMN CREEK GAMBLE

2nd:  MAPLE CREEK'S MAKALA

2nd: 

2nd:  FOUR PONDS BLACK ROUGE

3rd:  FC AFC CANDLEWOODS LIFE IS A HIGHWAY

3rd:  AFC LUCYANA'S FULL SPEED AHEAD

3rd: 

3rd:  Hyflyers' Fire In The Hole

4th:  FC FTCH LAIRD'S CYNFUL WISDOM

4th:  RV ATR'S GANGSTAMAN MH QA2

4th: 

4th:  Fine Line's Sympathy For The Devil

NOTE: Material on FindRetrievers.com may include technical inaccuracies or typographical errors. All the data on each dog and/or person has not been authenticated and may not be complete. Data has been obtained from several external resources, and FindRetrievers.com is not responsible for its accuracy. Please always verify with the original source to confirm. Changes may be periodically incorporated into this material.

 ........................ NEXT

 

Search  |  News  |  Forums  |  Events  |  Resources  |  Classifieds  |  Points Leaders  |  About Us  |  Help